Stargraph, cyfrowe autografy z Włoch

Stargraph, cyfrowe autografy z Włoch

Trafili na event sportowy, na którym tysiące kibiców zamiast pasjonować się wydarzeniami na żywo, przez większość czasu ze smartfonem w ręku próbowało zrobić zdjęcie swojego ulubionego zawodnika. Tak zrodziła się idea cyfrowych autografów, a w maju 2017 – startup. O Stargraphie opowiadają jego włoscy założyciele Michele i Ursula

Stargraph. Zacznijmy od tego, co to jest, jakie ma funkcje i cenę?

Stargraph to nowoczesna platforma cyfrowa wpisująca się w tak zwany event engagement. Tworzymy nową formę komunikacji między gwiazdami a ich fanami w czasie eventu zarówno sportowego, jak i na przykład muzycznego. Dzięki naszej technologii widz fizycznie biorący udział na żywo w takim widowisku, może otrzymać bezpośrednio z rąk swojego idola autograf Stargraphu. Wystarczy, że będzie użytkownikiem naszej aplikacji.

Kilka dni temu byliśmy gośćmi “Sport Leaders Forum” jednej z najważniejszych konferencji Sport Business we Włoszech, której tematem przewodnim było hasło: “In the hands of fans!„. Idealny slogan naszego startupu, prawda? Bo właśnie poprzez autograf Stargraphu, oddajemy w ręce fanów emocje, unikalną, prawdziwą i spersonalizowaną pamiątkę. Ona już zawsze będzie się kojarzyła z konkretnym wydarzeniem sportowym, z przeżytymi emocjami i odebraniem autografu ulubionego mistrza. To zawsze będzie ekskluzywna treść o bardzo wysokiej jakości.

Rynek sportowo-rozrywkowy jest już gotowy na tego typu cyfrowe treści?

78% widzów używa smartfonów podczas eventów na żywo. Aż 77% robi zdjęcie, lub nagrywa filmik, z czego 50% dzieli się tym na swoich profilach społecznościowych. Dzięki naszej aplikacji ten fenomen daje mnóstwo nowych szans biznesowych Stargraphowi oraz naszym klientom/partnerom:

 • Pozyskiwanie nowych fanów dzięki cyfrowemu autografowi (do natychmiastowego dzielenia się nim w mediach społecznościowych w celu jak największej interakcji z eventem);
 • „Monetyzacja” poprzez sprzedaż cyfrowego merchandisingu i samego autografu
 • „Fidelizacja”  dzięki komercyjnym akcjom i ekskluzywnym nagrodom promowanym w aplikacji Stargraph (kupony rabatowe, zniżki na zakup merchandisingu, możliwość spędzenia czasu z gwiazdami)
 • Większa ekspozycja sponsorów, którzy będą mogli umieścić swoje logo na autografie Stargraphu, który będzie krążył w mediach społecznościowych, lub zostanie wydrukowany
 • Wzrost wartości marki stawiającej na innowację naszej platformy – swoją drogą w całości włoskiej – oraz szansa na odróżnienie się od konkurencji, wiążąc się jako pierwszy z pionierską technologią

Wasze główne strumienie dochodu to:

Naszymi klientami są:

 1. Organizatorzy eventów i agencje medialno-marketingowe
 2. Sponsorzy
 3. Kluby i federacje sportowe
 4. Influencers

Jeżeli chodzi o przychody to modele są dwa:

 • B2B: sprzedaż licencji używania platformy, którą będą mogli wykorzystywać podczas pojedynczego wydarzenia, lub całych rozgrywek/sezonu
 • B2C: procent ze sprzedaży autografów, które fani będą chcieli sobie wydrukować. Przypominamy, że aplikacja jest darmowa.

Jak wpadliście na pomysł wirtualnych autografów?

Podczas eventu sportowego Byliśmy wśród tysięcy kibiców, którzy zamiast pasjonować się wydarzeniami na żywo, przez większość czasu ze smartfonem w ręku próbowali zrobić zdjęcie swojego ulubionego zawodnika. Tak czy inaczej takie zdjęcie zawsze będzie słabej jakości. Z wielu powodów: dystans, tłum ludzi, szybkość akcji i nieodpowiednie oświetlenie… Tak więc razem z Ursulą zaczęliśmy się zastanawiać, jak polepszyć doświadczenia kibiców na tego typu eventach. Zadaliśmy sobie pytania: Nie byłoby pięknie odwrócić cały koncept? Nie byłoby lepiej, gdyby w pewnym momencie eventu otrzymać treść wysokiej jakość od samego idola? A samemu skupić się na pełnym przeżywaniu emocji wyłącznie związanych z meczem lub koncertem? To z tych pytań zrodził się Stargraph, a później cały zespół i technologiczne rozwinięcie idei.

Dziś razem z nami pracuje w Stargraph 10 osób – CTO, programiści oraz zespół odpowiedzialny za growth hacking.

Istnieją przeszkody w założeniu startupu w Italii? Jakie fundusze są potrzebne, żeby przeżyć 3 pierwsze lata?

Założyć innowacyjny startup we Włoszech jest bardzo prosto, teoretycznie możesz to zrobić nawet bez notariusza przez Internet i za 0€. Dziś jest w Italii około 8,5 tysiąca startupów, większość bardzo małych rozmiarów i w kilku regionach kraju.

Problemem włoskich startupów jest brak wystarczających funduszy na bezustanny rozwój. To ogromna różnica, która dzieli nasz kraj w stosunku do sąsiadów (Francji przede wszystkim) i reszty rozwiniętych krajów świata. Potrzebujemy od sfery rządowej bodźca, który przekona krajowe i międzynarodowe fundusze do inwestowania we Włoszech – bardzo często blokowane przez biurokrację, opłaty i podatki. A talentu do innowacji w Italii nie brakuje.

Jakich macie aktualnie klientów/partnerów w portfolio? I do kogo wkrótce zapuka Stargraph?

Naszymi tak zwani early adopters są głównie cyfrowi influencerzy, jak Luca Barboni, autor wielu książek o biznesie i marketingu. W sporcie ruszyliśmy z pilotażowym projektem ze stajnią Aprilia Racing podczas listopadowego GP Walencji w MotoGP. Prowadzimy rozmowy z poważnymi klubami piłkarskimi, ze stajniami MotoGP i gwiazdami rynku muzycznego. Nasza strategia zakłada zacieśnianie współpracy z wyżej wymienionymi podmiotami, żeby dzięki nim dostać się na nowe, sportowe rynki – Formuła 1, tenis, sporty zawodowe w USA. Tam szanse i liczby są bardzo interesujące.

Stargraph MotoGP

Na jakich sportach chcecie się skupić?

Na pewno piłka nożna, widząc jakim zainteresowaniem cieszy się we Włoszech i reszcie Europy. Ale także dlatego, bo jest to sport, w którym zawodowe kluby muszą być otwarte na nowe technologie i konkurencyjność poprzez innowację.

Ciężko jest wejść do branży futbolowej?

Tak. Przynajmniej we Włoszech. Naszym zdaniem brakuje mentalności open innovation i dlatego startupy wciąż są postrzegane jako marginalne fenomeny. Żeby mogły przedstawić swoją ofertę, a później nawiązać współpracę z topowymi klubami włoskie startupy muszą najpierw osiągnąć ogromne poziomy niezawodności. Przykładem są choćby ostatnie współprace niektórych klubów Serie A z Uberem w kontekście mobilności kibiców. Ale czy Ubera można jeszcze nazwać startupem?

Jakie rynki zamierzacie podbić w nadchodzących latach?

Europa i Stany Zjednoczone. Oczywiście rynek azjatycki ma niesamowity potencjał i nie możemy nie ująć go w naszych planach rozwoju na następne 2-3 lata.

Cyfrowy autograf

Anegdota związana ze Stargraph lub gwiazdą do opowiedzenia?

Lubię przypominać pewną zabawną historię, która jest trochę podobna do tej Steve’a Ballmera (były dyrektor generalny Microsfotu – przyp. red.) i jego słynnej opinii na tematu iPhone’a: „Czy jest ktoś, kto kupiłby sobie telefon komórkowy bez klawiatury?”. Otóż, podczas turnieju startupów, jeden z członków jury wyraził wątpliwość, co do tego, że komuś mógłby się spodobać cyfrowy autograf Stargraphu. Kilka tygodni później ponownie spotkaliśmy tę osobę i okazało się, że jego 13-letni syn użył naszej aplikacji i otrzymał autograf Stargraphu od swojego idola. Był z tego powodu bardzo zadowolony…

Jaka przyszłość czeka w nadchodzących latach aplikacje i software nastawione na interakcję z fanami sportu? 

Z technologicznej perspektywy, rzeczywistość rozszerzona i blockchain – to dwa główne elementy, które będą miały coraz większą wagę w sporcie. Jeżeli chodzi o Stargraph, to pracujemy nad rozwojem naszej platformy właśnie z użyciem technologii blockchain, ale jest zbyt wcześnie żeby rozmawiać dziś o szczegółach. O nowościach będziemy informować w niedługiej przyszłości.

Pozwól, że na koniec rozmowy podzielimy się pewną refleksją. Otóż, dziś fan engagement wielu aktorów ze świata sportu koncentruje się na powiększaniu liczby followers w różnych mediach społecznościowych i kręceniu wideo, które wygenerują tysiące wyświetleń. Tymczasem Ursula i ja, jesteśmy przekonani, że w sporcie jest miejsce na wdrażanie absolutnych nowości, innowacji bez ograniczania się do szukania nowych followers. Dlatego zamiast ścigać się z liczbami Realu Madryt czy Cristiano Ronaldo, które obiektywnie mówiąc są nie do osiągnięcia, proponujemy obrać inną ścieżkę. Tę która naprawdę może doprowadzić do doskonałości.

Udostępnij
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  

Musisz Przeczytać