Jakie firmy wydają najwięcej na sponsoring futbolu w Europie

Jakie firmy wydają najwięcej na sponsoring futbolu w Europie

Manchester United, Premier League i sektor finansów – tak w skrócie wygląda sponsoring futbolu w Europie. Z raportu firmy konsultingowej CSM Sport & Entertainment wynika, że w minionym sezonie aż 1156 firm miało ważne umowy sponsorskie z czołowymi podmiotami europejskiej piłki na sumę prawie 3,2 miliarda euro. Analizie zostało poddane 98 klubów, 17 rozgrywek oraz wszystkie federacje w pięciu największych ligach Europy: Anglii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Francji.

Ligi

Bez niespodzianki w klasyfikacji najbardziej obrotnych lig Starego Kontynentu. Na konta 20 klubów Premier League co sezon sponsorzy przelewają 1.232 miliony euro. Druga na liście jest Bundesliga z 726M€, a w dalszej kolejności LaLiga, Serie A i Ligue 1. Umowy w krajowych federacjach, ligach oraz klubach są segregowane na kształt wielopoziomowej piramidy. W niej, poszczególne pozycje zależą od wartości, statusu oraz zasięgu geograficznego każdego kontraktu. Od sponsora tytularnego, przez oficjalnego (według podziału na tzw. tiers), po partnera w danym sektorze i licencje IP rights na produkty. Od sponsora  globalnego, przez regionalnego (np. dany kontynent, lub kilka sąsiednich rynków) po lokalnego (kraj). Kluby, zwłaszcza angielskie, podkreślają pochodzenie swoich sponsorów lub partnerów w zależności od sektora, w którym operują (np. Media & Telecommunications).

Kluby

Najwyższym kontraktem sponsorskim (nie mylić z umowami z partnerami technicznymi typu Nike, Adidas, etc.) w angielskiej elicie jest ten Manchesteru United z Chevrolet. 7-letnia umowa (ważna do 2021) z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym opiewa na 60M€ za sezon. Klub zarządzany przez rodzinę Glazerów jest numerem 1 w Europie jeżeli chodzi o wpływy wyłącznie z umów sponsorskich. United ma ich aż 56.

Druga na liście znalazła się FC Barcelona. Dzięki nowej umowie z japońskim gigantem sprzedaży online Rakuten (55M€/sezon) i 43 pozostałym kontraktom (z czego aż 7 pochodzi z sektora finansów) Katalończycy oparli 36% swojego budżetu z ubiegłego sezonu (708M€) na sponsorach. Chelsea w 2015 roku podpisała z Yokohamą (japoński producent opon) 5-letni kontrakt w zamian za 45M€ na sezon. Londyńczycy mają w sumie 29 ważnych umów sponsorskich, ale już za wkrótce stracą pozycję na podium na rzecz Realu Madryt. Los Blancos są już dogadani z Emirates w sprawie przedłużenia do lipca 2022 umowy głównego sponsora w zamian za rekordowe 70M€ na sezon (do tej pory otrzymywali połowę tej sumy). Real zakończył ubiegłe rozgrywki z 20 kontraktami sponsorskimi, z czego warty odnotowania jest ten podpisany pod koniec marca z Telefoniką. 2-letnia umowa z hiszpańskim potentatem telekomunikacyjnym zasili co sezon kasę Florentino Pereza 20 milionami euro.

Koszulki sponsor Real Madryt

Na piątym miejscu jest niemiecki monopolista – Bayern Monachium (w sumie 32 umowy). Bawarczycy, do tej pory skupieni na silnym, niemieckim rynku (umowa z Deutsche Telekom warta 35M€/sezon i ważna do 2023), latem podpisali umowę z Międzynarodowym Lotniskiem w Doha. Za umieszczenie loga katarskiego lotniska HIA na rękawkach koszulek klub z Saebener Strasse będzie otrzymywał 15M€ za sezon przez najbliższe 6 lat). To pierwszy sponsor z kategorii Platinum z Bliskiego Wschodu w historii Bayernu.

Sponsoring futbolu w Europie i… PSG to osobny i… osobliwy przypadek. Oficjalnie, do lipca 2016, klub z Paryża miał podpisaną umowę z Qatar Tourism Authority polegającą na promocji Kataru w zamian za 200M€/sezon. Kontrakt był ewidentnie poza zdrowymi granicami realnej wartości umowy sponsorskiej na światowym rynku. Pod lupę wzięła go UEFA i ukarała za obchodzenie Financial Fair Play na skróty poprzez sztuczne pompowanie przychodów klubu. W rankingu CSM paryżanie są poza TOP5, a teoretycznie najwyższym kontraktem sponsorskim w klubie to umowa z Fly Emirates opiewająca na 25M€/sezon (do 2019).

W praktyce, bo kolejny kontrowersyjny „deal” z QTA leży na stole PSG od kilku miesięcy. 175M€ za sezon tym razem ma służyć również jako szczelna przykrywka do pytań o rekordowe 222M€ wydane na wykupienie Neymara z Barcelony. Ręka rękę myje, Neymar zostanie ambasadorem MŚ 2022, QTA należy do katarskiego rządy, tak jak należy do niego rządowy fundusz Qatar Sports Investments. Właściciel PSG od 6 lat.

Co ciekawe aż 7 z 98 klubów (w tym cztery z LaLiga) najsilniejszych 5 lig Europy nie ma sponsora strategicznego. Na koszulkach AS Romy, Sampdorii, Olympique Marsylia, Girony, Leganes, Levante i Betisu w sezonie 2017/18 nie widnieje żadne stałe logo firmy.

Sponsoring w Europie
Infografika: Futblogger.com

Firmy

Portfolio klientów Emirates wygląda równie bogato jak wyposażenie samolotów linii lotniczych z Dubaju. Real Madryt, PSG, Arsenal, AC Milan, Hamburger SV i angielska Football Association. 126M€, które już wkrótce wzrosną do 171M€, jak tylko Real przedłuży z Emirates główną umowę sponsorską. Gazprom, europejski gigant w dostawie energetyki, od 2012 jest oficjalnym sponsorem rozgrywek UEFA Champions League i zajmuje po Emirates drugie miejsce na liście. Rosyjski koncern figuruje także na koszulkach Schalke 04 jako główny sponsor klubu z Gelsenkirchen.

Pozostałe pozycje najaktywniejszych futbolowych mecenatów zajmują: Nissan, Heineken i Sony (ze swoim topowym brandem Play Station). Wszystkie są sponsorami UEFA i Ligi Mistrzów. Ponadto, holenderski browar jest oficjalnym dostawcą browaru w 4 klubach Premier League (m.in. Man City i West Ham United). Także potentat w sektorze finansów – Mastercard  jest związany wieloletnimi umowami z UEFA. W swoim sponsorskim portfolio ma również ważne kontrakty z Evertonem i West Bromwich. W listopadzie 2017 Banco Santander zastąpił największą włoską grupę finansową Unicredit jako oficjalny bank Ligi Mistrzów (bez Ligi Europy). Czołowy hiszpański bank co sezon będzie przelewał na konta w Nyonie 55M€. Santander w notowaniu 2017/18 wskoczy tym sposobem na trzecie miejsce za Emirates i Gazprom. Poza umową z UEFA bank jest również sponsorem tytularnym LaLiga (ok. 20M€/sezon).

Pierwszą 10-tkę firm, które najwięcej inwestują w sponsoring futbolowy w Europie, zamykają wspomniany już Chevrolet, Rakuten oraz ex aequo – EA Sports, Yokohoma i Etihad.

Sektory

Partnerzy techniczni (Nike, Adidas, Puma, New Balance, Under Armour, Joma, Macron, Kappa, etc.) wciąż, jako suma wartości kontraktów, są największym źródłem komercyjnym w europejskich klubach. W 5 najważniejszych ligach Europy technical partners dostarczają 1.014M€ na sezon. Jeżeli jednak chodzi o podział na najbardziej aktywne w sponsoringu biznesowe sektory to ranking jest następujący:

 • Finanse
 • Auto-moto
 • Linie lotnicze
 • Zakłady bukmacherskie
 • Koncerny piwne

Finanse

Sponsoring futbolu w Europie

116 umów sponsorskich, 67 sponsorów o wartości 317 milionów euro. Sektor finansów pod względem liczby kontraktów w czołowych europejskich podmiotach (klubach, federacjach i rozgrywkach) jest 3 długości przed reszta stawki. Poza wspomnianymi potentatami na rynku (Mastercard i Unicredit), warto zwrócić uwagę na hiszpańskie banki – Banco Santander i Caixabank. Pierwszy poza statusem sponsora tytularnego LaLiga (20M€) ma również dwie partnerskie umowy z Manchesterem United i Borussią Mönchengladbach (siedziba niemieckiego oddziału Santander Consumer) o wartości 4,4M€. Z kolei Caixabank jest partnerem aż 16 z 20 klubów LaLiga (o wartości 15M€). Żadna inna firma w Europie nie ma tylu umów sponsorskich. W LaLiga najwięcej ważnym kontraktów z firmami z sektora finansów ma FC Barcelona – 7. Warto również odnotować głównych sponsorów Atletico Madryt (Plus500) i Athletic Bilbao (Kutxabank).

Prawie 30% umów sponsorskich z klubami Premier League pochodzi z sektora finansów. Sam Manchester United jest związany aż z 13 firmami z sektora bankowo-ubezpieczeniowego (rekord w Europie). City ma takich umów 5, a Liverpool – 3 (w tym umowa ze Standard Chartered jako strategiczny sponsor do lipca 2019 w zamian za 30M€/sezon). Do 2022 (za sumę około 35M€ na sezon) na koszulkach Tottenhamu będzie widniało logo AIA, jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Azji. W sumie aż 31 firm z sektora finansów sponsoruje kluby Premier League o łącznej sumie 89 milionów euro.

W Bundeslidze dominują umowy z rodzimymi firmami na sumę 35M€/sezon (11% inwestycji w sponsoring w Niemczech). Strategicznymi sponsorami są banki: Postbank (Borussia Mönchengladbach) oraz Mercedes-Benz Bank (VfB Stuttgart) a także firmy ubezpieczeniowe: Wwk Versicherungen (FC Augsburg) oraz Barmenia Versicherungen (Bayer Leverkusen). Do gry wrócił również Deutsche Bank, który w połowie listopada związał się z Eintrachtem Frankfurt. We francuskiej Ligue 1 aż 60% inwestycji rodzimych banków w futbol jest dziełem Credit Agricole. Żadna jednak nie ma charakteru umowy strategicznej. Te należą do Mutuelles du Soleil (Nice) i Eovi Mcd Mutuelle (Saint-Etienne). Serie A jest jedyną ligą z TOP5 bez choćby jednego strategicznego sponsora z sektora finansów. Całość inwestycji stanowi jedynie 2,4% sponsoringu włoskich firm w futbol (7,8M€).

Auto-moto

Sponsoring futbolu w Europie

Drugi najważniejszy sektor pod względem inwestycji w pięciu czołowych ligach Europy. W sumie 46 umów, które należą do 24 marek z przemysłu motoryzacyjnego. Liderem jest wspomniany już Nissan, który poza wieloletnią umową z UEFA (Champions League) jest także sponsorem Manchesteru City. Na dalszych miejscach plasują się Chevrolet, Yokohama, Volkswagen, Audi, FCA i Pirelli.

Dzięki umowom strategicznym z Manchesterem United (Chevrolet) oraz Chelsea (Yokohama) Premier League jest ligą z największymi wpływami jeżeli chodzi o sponsoring przemysłu motoryzacyjnego. Pod względem liczby umów liderem jest jednak Bundesliga. Volkswagen jest sponsorem 4 klubów (w tym oczywiście głównym sponsorem VfL Wolsburg od 24 lat), na konta których co sezon przelewa 29M€. Marka Audi ma ważne umowy w aż 6 klubach Bundesligi (na łączną sumę 21M€). W sumie koncerny auto-moto zainwestowały w ubiegłym sezonie 56,2M€ w pierwszoligowe niemieckie kluby. W Italii przemysł motoryzacyjny przeznaczył w minionym sezonie na sponsoring klubów Serie A 26 milionów euro (w tym 4 strategiczne umowy). Juventus na swoich koszulkach eksponuje markę Jeep (koncern Fiat Chrysler Automobiles z mocno turyńskimi korzeniami), z kolei Inter, niezmiennie od 1995, gra z logo potentata na rynku opon – Pirelli. Warto odnotować, że Udinese jako strategiczny sponsor wspiera Dacia (Grupa Renault), a Torino – Suzuki. W Ligue 1 sektor motoryzacyjny przeznaczył w sezonie 2016/2017 na sponsoring francuskich klubów 12M€. Olympique Lyon jako główny sponsor wspiera koreański koncern Hyundai, z kolei Angers ma umowę ze szwedzką Scanią. Partnerem PSG jest z kolei niemiecki gigant produkcji pojazdów ciężarowych – MAN.

LaLiga jest jedyną ligą z czołówki bez strategicznego sponsora z sektora auto-moto. Kluby, tak jak w innych rozgrywkach, mają oczywiście samochodowych partnerów (np. Barca i Real Madryt – Audi, Atletico, Valencia i Betis – Alfa Romeo). W ubiegłym sezonie ci partnerzy zainwestowali w sponsoring 12,6M€.

Linie lotnicze

Sponsoring futbolu w Europie

Emirates (70%) z Dubaju i Etihad (20%) z Abu Zabi podzieliły między sobą europejski rynek futbolowego sponsoringu. Fly Emirates od 13 lat jest sponsorem AC Milan (od sezonu 2010/11 sponsorem strategicznym). Poza tym widnieje na koszulkach Realu Madryt (od sezonu 2013/14), Arsenalu Londyn (od 2006/07), PSG (także od sezonu 2006/07) oraz Hamburgera SV (również od 2006/07). Ponadto gigant z Dubaju do 2028 ma naming rights do stadionu Arsenalu.

Etihad od sezonu 2011/12 jest głównym sponsorem Manchesteru City (45M€ za sezon do 2022 roku). Na trzecim miejscu w rankingu jest niemiecka Lufthansa, która co sezon za umowę partnerską płaci Bayernowi 8M€. W Hiszpanii, poza kontraktem Realu z Emirates, Air Europa jest partnerem piłkarskiej federacji RFEF.

Zakłady bukmacherskie

Sponsoring futbolu w Europie

SportPesa. Zdecydowany lider sektoru jeżeli chodzi o aktywność w futbolowym sponsoringu. Chodzi o największą bukmacherską platformę w Afryce (z siedzibą w kenijskiej stolicy Nairobi, z udziałem amerykańskiego i bułgarskiego kapitału). SportPesa jest aktualnie głównym sponsorem Evertonu, ma również partnerskie umowy z Arsenalem i Southampton. W sumie wydaje na sponsoring 13 milionów euro na sezon. Francuska Pmus i brytyjska Betfair zajmują ex aequo 2 miejsce – obie firmy zainwestowały w ubiegłym sezonie 9,8M€ w futbolowy sponsoring.

Firmy bukmacherskie są podstawowym źródłem dochodów ze sponsoringu klubów z Premier League. 35 umów o łącznej wartości 95M€. „Buki” są w tym sezonie strategicznym sponsorem w aż 9 klubach EPL:

 • Bournemouth ⇒ M88 Mansion
 • Burnley ⇒ Dafabet
 • Crystal Palace ⇒ ManBet X
 • Everton ⇒ SportPesa
 • Huddersfield Town ⇒ Ope Sports
 • Newcastle United ⇒ Fun88
 • Stoke City ⇒ Bet365
 • Swansea City ⇒ Letou
 • West Ham United ⇒ Betway

Nie wiadomo jednak jak długo potrwa bukmacherskie eldorado w Premier League. Liderzy Partii Pracy są za kategorycznym zakazem eksponowania nazw i logo firm bukmacherskich na koszulkach klubów piłkarskich. Ich zdaniem: „Futbol musi odegrać kluczową rolę w powstrzymaniu ukrytej brytyjskiej epidemii uzależnienia od hazardu, zwłaszcza wśród najmłodszych”. Na razie laburzystom udało się wywrzeć presję na FA, która w sierpniu rozwiązała wszystkie umowy sponsorskie z firmami bukmacherskimi, w tym tę z Ladbrokes wartą 4,5M€. Firmy z sektora gier i hazardu zniknęły także z koszulek wszystkich brytyjskich drużyn młodzieżowych.

Według wyliczeń CSM sektor gier i lotto inwestuje w hiszpański futbol 21,5M€ (ponad 4 razy mniej niż w ten angielski). Z klubów LaLiga umowy strategiczne z firmami z sektora gier mają w tym sezonie Sevilla (Playtika, potentant na rynku gier mobilnych i wirtualnych kasyn) oraz Malaga (Marathonbet). Poza tym każdy klub ma swój oficjalny dom bukmacherski. Real Madryt ma umowę partnerską z Codere, Barcelona z Betfair, a Atletico z Bwin. Kirolbet i Bwin są najaktywniejsze – każda z firm ma umowę z 4 klubami.

W Bundeslidze głównym sponsorem Herthy Berlin jest Bet-at-home.com, a w Ligue 1, na koszulkach Lille widnieje logo Partouche. W Serie A żaden klub nie zaufał firmie bukmacherskiej w roli sponsora strategicznego.

Koncerny piwne

Sponsoring futbolu w Europie

Wbrew pozorom, to nie Bundesliga, a konkretnie Niemcy, gdzie spożycie piwa na osobę jest trzecim najwyższym w Europie, ale LaLiga ma najwięcej umów sponsorskich/partnerskich w tym sektorze. Wszystkie 20 klubów mają swój oficjalny browar. Co ciekawe galicyjski koncern Estrella Galicia jest głównym sponsorem dwóch klubów nie tylko z tej samej ligi, ale i regionu – Deportivo La Coruña i Celta Vigo. Poza Emirates (firmą obecną na koszulkach klubów z pięciu topowych lig Europy) właśnie galicyjski browar jest jedynym sponsorem strategicznym w więcej niż jednym klubie.

Udostępnij
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  

Musisz Przeczytać