SmartReplay, przyszłość odbioru treści wideo

SmartReplay, przyszłość odbioru treści wideo

3 lata temu kilku francuskich dziennikarzy skrzyknęło się i wpadło na pomysł stworzenia kompletnie nowego odbioru treści wideo. Dziś z ich produktu SmartReplay korzystają sportowe giganty – FC Barcelona, PSG, AS Roma i Chicago Bulls. Yacine Sahnoune, założyciel i CEO francuskiego startupu SmartReplay w rozmowie z Futblogger.com opowiada o produkcie, walce o fana, tendencjach i specyfice polskich klubów.

Kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na SmartReplay? Chodzi mi zarówno o startup, jak i produkt, który oferujecie czołowym klubom sportowym świata?

SmartReplay powstał 3 lata temu. Założycielami startupu są byli dziennikarze, tacy jak ja. Jako dziennikarze byliśmy skazani na produkowanie wyłącznie treści linearnych – artykuły, radio i wideo. Nasi odbiorcy nie mieli innego wyboru niż obejrzenie/przeczytanie, ewentualnie zapping takich treści. Zdaliśmy sobie sprawę, że ta linearność powoduje swoiste oderwanie się producentów treści od ich widzów. Ludzie, którzy stoją za produkcją contentu nie wiedzą dlaczego i jaka część materiału wideo podoba się jej odbiorcom najbardziej. Użytkownicy takich materiałów dostają standardową treść, bez żadnej personalizacji. Dlatego powiedzieliśmy sobie, że musimy wykreować bardziej przyciągający i spersonalizowany format. Format, który będzie naprawdę dostosowany do nowych, cyfrowych standardów. Tych dotyczących wideo, formatów mobilnych i interaktywności. Ludzie nie chcą już być pasywni w konsumpcji treści sportowych. Chcą kontrolować gdzie, kiedy i jak odbierać treści wideo. To widać szczególnie w sporcie, gdzie użytkownicy są jednocześnie kibicami. Dlatego właśnie, w naturalny sposób, zaczęliśmy współpracę z czołowymi klubami sportowymi.

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji tylko kilka minut na prezentację SmartReplay potencjalnemu, bardzo ważnemu klientowi. Jak streściłbyś najważniejsze funkcje i plusy z korzystania SR?

Odpowiem Ci jednym, krótkim zdaniem: SmartReplay to najnowocześniejszy sposób odbioru przez fana treści wideo w cyfrowym formacie. Użytkownik dostaje zindywidualizowaną treść na wszystkich możliwych urządzeniach mobilnych. Producenci treści mogą śledzić zainteresowania ich publiki w czasie rzeczywistym. SmartReplay generuje uwagę, uzależnienie, interakcję i odkrycie. Użytkownicy SR oglądają średnio 5 wideo podczas jednej wizyty, pochłaniają 65% treści, których nie obejrzeliby bez naszego produktu. Jednym słowem – odkrywają więcej contentu. SR daje także nowe możliwości zarobku. Głównie poprzez umocnienie wartości premium klubowych telewizji oraz monetyzację reklam bazujących na działaniach użytkowników. Oferuje również innowacyjne opcje sponsoringu.

Wasze KPIs (kluczowe wskaźniki efektywności) rzeczywiście są imponujące – prawie 20% użytkowników otwiera nośniki reklam i kilka w brandingowe treści. Jakie jednak są najważniejsze walory dla waszych klientów – federacji, klubów i mediów? I jaka jest wartość dodana dla końcowych odbiorców, czyli fanów?

Prawdziwym walorem dla klubów jest przyciągnięcie i zatrzymanie ich kibiców/użytkowników przez jak najdłuższy czas. Wszystko polega na tym, żeby odbiorcy spędzili jak najwięcej czasu, konsumując klubowe treści. Wpływ na markę klubu jest ogromny, a dodatkowo pozwala ci na lepszą monetyzację twojej publiki. Użytkownicy dostają spersonalizowane treści i są w 100% pewni, że nie omija ich nic, co dotyczy ich ukochanego klubu. Wszystkie treści są zarchiwizowane w video playerze SR.

Zdradzisz najciekawsze dane behawioralne użytkowników SmartReplay?

Użytkownicy naszego produktu klikają częściej w tak zwany „popular content” (gole, powtórki, etc.), ale oglądają zdecydowanie dłużej treści, które – tu niespodzianka – są mniej popularne (mniej znani piłkarze, treści promocyjne, zakulisowe wideo). To pokazuje prawdziwą efektywność produktu SR, w kontekście wspomnianych już: zatrzymania i odkrycia. Ludzie odkrywają treści, które bez SmartReplay nigdy by nie obejrzeli. I to przez całkiem długi czas.

Jacy klienci korzystają obecnie z Waszego produktu? I jakie kroki macie w planach globalnego rozwoju?

Mamy klientów z wielu różnych sektorów. Są kluby sportowe takie jak: AS Roma, FC Barcelona, Chicago Bulls czy En Avant Guingamp. Są również korporacje medialne, które używają SmartReplay. Nasz produkt wykorzystywany jest także w programach e-learning w dużych, francuskich firmach. Kolejnym obszarem, w którym działamy coraz odważniej jest polityka. Nasze narzędzie pozwala partiom i broadcasterom (M6 i Yahoo! – przyp. red.) podzielić całe polityczne wystąpienia czy talk-showy na sekwencje, tak aby użytkownik mógł obejrzeć je według swojego ulubionego zagadnienia: gospodarki, wiadomości z kraju lub świata…

Pracujemy obecnie nad rozwojem sztucznej inteligencji, która automatycznie przycina całe mecze w klipy SmartReplays. W ten sposób użytkownicy mają bezpośredni dostęp do kluczowych zagrań – goli, kartek, karnych, rzutów wolnych, parad i tak dalej – zamiast szukać ich przesuwając 90-minutowy timeline. Zaoszczędzamy klubowej ekipie wideo żmudnej pracy sekwencjonowania materiałów. Dodatkowo, SmartReplay AI pokazuje użytkownikowi szereg danych i statystyk konkretnego zawodnika. Kolejna wartość dodana dla klubów sportowych. Ruszamy z tą nową funkcją już wiosną. To na pewno pomoże nam w ekspansji i rozwoju marki.

Rozmowy biznesowe z FC Barceloną, PSG, AS Romą czy Chicago Bulls – jak one wyglądają? Jak przekonujecie gigantów sportowej sceny do inwestycji w rozwiązania wzmacniające fan engagement?

Kluby, które wymieniłeś, zawsze podążają za czymś nowym. Widzą w zatrzymaniu i interakcji z kibicem kolejne, ważne wyzwanie. W Internecie rywalizują nie tylko z innymi klubami, ale również z innymi dostawcami rozrywki – Netflixem, Facebookiem czy YouTube’em. Walka toczy się właśnie o zatrzymanie użytkowników dzięki podsuwaniu im jak najlepszych treści. Dlatego korzystają ze SmartReplay, jako skuteczny produkt w walce o utrzymanie swoich fanów.

Jaka przyszłość czeka futbolowy fan engagement – w kategoriach technologii i oryginalnych rozwiązań? Czy poszerzona i wirtualna rzeczywistość już na stałe zadomowią na scenie sportowej rozrywki?

AR (augmented reality) i VR (virtual reality) są ekscytujące i na pewno zmienią sportowy krajobraz jeżeli chodzi o dostarczenie nowych wrażeń sportowych na żywo poza stadionem. Rozszerzona rzeczywistość pozwala na tworzenie nowych, angażujących kibiców formatów oraz nowych strumieni dochodowych. Przede wszystkim jednak umożliwia klubom dotarcie do młodszej widowni. Mimo wszystko wątpię, żeby to był mainstreamowy produkt. AR i VR to technologie bardzo intruzywne i podobnie jak wideo w 360 stopniach,  cieszą się tak zwany „efektem-wowKiedy już się nimi nacieszysz, odkładasz je, bo narracja w sporcie wciąż jest linearna. I uwierz mi, nie będziesz chciał spędzić sam w salonie 90 minut z goglami VR na oczach…

SmartReplay nie wylądował jeszcze na polskim rynku (produkt oferuje agencja Stars&Buzz – przyp. red.). Jest to dla Was ciekawy rynek? Na jakie bariery natrafiacie, a może jakie są biznesowe okazje w polskiej Ekstraklasie?

Polska to bardzo interesujący, dynamiczny w mediach społecznościowych, rynek. Problem polega jednak na tym, że polskie marki futbolowe nie zrozumiały jeszcze, że są w stanie tworzyć prawdziwą wartość dodaną na ich własnych platformach cyfrowych w Centrum Meczowym, Video Hubie czy Premium TV. Polskie kluby muszą przyspieszać  strumienie swoich wpływów i zaangażowanie fanów. Ale to – moim zdaniem – jest tylko kwestią czasu.

Jak oceniasz poziom cyfrowego zaangażowania fanów Twojej, rodzimej Ligue 1?

W Ligue 1 kluby szukają nowych, kreatywnych sposobów na zwiększenie interakcji z kibicami i ich mocniejsze zaangażowanie. Niektóre pomysły już zostały wcielone w życie. Mam tu na myśli opcję Calls on Viber z trenerem I zespołu czy Escape Game PSG w centrum Paryża. Francuskie kluby starają się również monetyzować swoje programy nastawione na fan engagement. Na przykład, wszystkie zaczynają mieć swój własny, cyfrowy klub TV, z ekskluzywnym materiałem wideo. Moim zdaniem, w niedalekiej przyszłości, każdy klub będzie swoim własnym Netflixem, z wykreowanymi przez siebie treściami.

Dzisiejsi millennials i centennials interesujący się futbolem pochłaniają powtórki z golami i najlepszymi zagraniami w mediach społecznościowych w sposób legalny i nielegalny. Czy w SmartReplay zastanawiacie się nad dostarczaniem takiej usługi broadcasterom z prawami do Premier League, LaLiga, Bundesliga, Serie A czy innych piłkarskich rozgrywek, tak żeby mogli publikować treści powtórek w bardziej angażujący sposób?

Oczywiście!

Udostępnij
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  

Musisz Przeczytać