Consulting

Consulting w FutboluFutbol jako gra już dawno temu mocno ewoluował w kierunku statystycznych i treningowych analiz. Analiz z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz inteligentnych algorytmów w postaci software. Są też firmy, które nie tylko dostarczają odpowiednie dane, ale jeszcze obudowują je wyspecjalizowaną analizą i długoterminowymi wnioskami jak choćby angielski 21st Club.

Z kolei futbol jako dziedzina konsultingu biznesowego jest czymś dopiero wchodzącym na rynek. Oczywiście największe firmy doradcze z tak zwanej „Big Four” od dawna oferują klubom i ligom swoje usługi. Deloitte publikuje co roku prestiżowy raport „Delitte Football Money League” z rankingiem najbogatszych klubów Europy, KPMG otworzyło w Budapeszcie specjalny dział Football Benchmark zajmujący się analizą struktur finansowych, ale także aktywności w mediach społecznościowych ponad 500 klubów z całego świata. EY od lat przygotowuje dla polskiej Ekstraklasy coroczny raport biznesowy, PwC specjalizuje się w audytach federacji, lig i klubów. Żadna z nich jednak nie zajmuje się profesjonalnie doradztwem dla klubów w kwestii strategii rozwoju międzynarodowego i cyfrowego bądź linii dochodów z tak zwanego new business.

Pole do pomysłów i analizy jest ogromne. Sam chciałbym zaoferować wszystkim podmiotom piłkarskim współpracę oraz usługi obejmujące szczegółowe analizy, raporty, profesjonalny benchmark i najnowsze trendy w 3 obszarach:

 • Strategia biznesowa
 • Rozwój międzynarodowy
 • Transformacja cyfrowa

Strategia biznesowa

Strategia jest prosta. Wykonanie trochę bardziej skomplikowane. Celem wszystkich zawodowych klubów jest dywersyfikacja wpływów do budżetu. Wciąż większość z nich bazuje na dochodach ze sprzedaży praw telewizyjnych (w niektórych przypadkach stanowią one aż 90% całości, w tych topowych ok. 30%), w dalszej kolejności bazują na tradycyjnych źródłach: umowach sponsorskich, wpływach z dnia meczowego i obrotu aktywami. Rynek jednak ewoluuje. I o ile wartość praw TV wciąż rośnie, to na horyzoncie zaczęły się pojawiać nowe, interesujące możliwości.

Oprócz globalnego rozwoju marki, podbijania rynku azjatyckiego i amerykańskiego (USA, Meksyk) oraz cyfrowej rewolucji (fan engagement i sprzedaż treści opartej na danych o kibicach), w którą kluby już są uwikłane, pozostaje nowy strumień dochodów. W schemacie zamieszonym poniżej, struktury organizacyjne klubu piłkarskiego porównuje się do II-piętrowego domu. W nim, na samym dole, fundamentem wpływów jest tak zwany new business. Co się za tym kryje? Eksploracja i przemyślana strategia wejścia do branży eSports (drużyny, akademie, turnieje, ligi), otwieranie interaktywnych parków tematycznych (w kraju i za granicą) oraz penetracja globalnych rynków poprzez biura, filie lub przejęcie lokalnych marek (City Football Group).

Struktura biznesowa klubu

Rozwój międzynarodowy

Pozaeuropejskie rynki o największym potencjale dla klubów i lig z Europy to: Chiny, Indonezja, Indie, Iran, Egipt, Nigeria, RPA, Brazylia, Meksyk i USA. Oczywiście są kluby, które z powodu pochodzenia swoich gwiazd czy innych biznesowych uwarunkowań  mogą stawiać na rynek spoza owej 10-tki. Rozwój międzynarodowy polega nie tylko na otworzeniu biur w Chinach i USA, podpisaniu kilku regionalnych umów sponsorskich, letnim tournee, otwarciu akademii oraz zwiększeniu globalnej liczby fanów (obserwujących i ich interakcji w mediach społecznościowych). Chodzi przede wszystkim o coraz większą rozpoznawalność marki poprzez skuteczne dostosowanie do danego rynku. A to dzięki prawidłowej analizie danych ostatecznie przełoży się na monetyzację i większe wpływy do budżetu.

Rywalizacja w TOP10 rynkach świata jest zabójcza. Są tam: TOP6 klubów Premier League, Juventus, Milan i Inter, Real, Barcelona, Atletico i Valencia, PSG oraz Bayern. Każdy chce dla siebie jak największych kawałek tortu. Dlatego ci mniejsi gracze, jak choćby VfL Wolfsburg muszą przygotować szczegółową i wielopoziomową strategię globalnego rozwoju. Poniżej załączam podsumowanie prezentacji projektu Wolfsburg United opartego o sile marki Volkswagen w podboju chińskiego rynku:

Transformacja cyfrowa

Wszyscy o niej mówią. Wszyscy chcą być jej częścią. Jeśli się oprzesz – jesteś skończony. Futbol swoją transformację cyfrową przechodzi od lat, ale jej gwałtowne efekty dostrzegamy dopiero teraz. Od aplikacji z treścią w wirtualnej rzeczywistości, przez opieranie strategii komunikacyjno-marketingowej w mediach społecznościowej. Aż po wieloletnie projekty we współpracy z informatycznymi gigantami (Microsoft) w celu zdobycia unikalnej wiedzy o naszych fanach na globalnych rynkach. Transformacja cyfrowa wdarła się do futbolu przebojem i z każdym dniem oferuje coraz oryginalniejsze i efektywniejsze rozwiązania technologiczne. Zawodowe kluby, ligi i federacje muszą być na bierząco z najnowszymi trendami, muszą przeprowadzić dogłębną analizę swoich możliwości, potrzeb oraz tych należących do bezpośrednich odbiorców. Musi powstać wieloletnia, korygowana i stale ulepszana strategia. Tak jak ta, którą nakreślił w 2017 roku FC Bayern Monachium:

Allianz Arena

 • Strategia bazująca na globalnym rozwoju marki Bayern
 • Inspiracja z doświadczeń światowych liderów transformacji cyfrowej
 • Partner technologiczny jest kluczem do osiągnięcia celów transformacji
 • Transformacja cyfrowa otacza całe przedsiębiorstwo i markę FC Bayern Monachium
 • Transformacja ma swoją własną nazwę – „Digital 4.0”
 • Zaangażowane międzynarodowe poprzez trwałą obecność na strategicznych rynkach
 • Innowacja jest wartością marki Bayern
 • Dystrybucja treści jest kluczowa na różnych rynkach
 • Treści w kanałach cyfrowych i mediach społecznościowych są fundamentem transformacji